07
Sty 2020

Galeria Przechodnia to galeria zewnętrzna działająca równolegle w kilkudziesięciu miejscach w Polsce. To przestrzeń wystawiennicza, w której wiszą grafiki, zdjęcia, wiersze, a nawet ubrania. Widzem Galerii może być każdy z nas – każdy przechodzień, który zatrzyma się, aby obejrzeć prezentowaną sztukę.

Pierwsza galeria w ramach tego projektu powstała w Warszawie w 2011 roku dzięki zgodzie Wspólnoty Mieszkaniowej ul. Wiejska 2 oraz przy wsparciu firmy Cross Media.

Galerię Przechodnią można też podziwiać przy ulicy Kamiennej 16 w Krakowie. Warto odwiedzieć to miejsce i nie tylko skorzystać z możliwości obejrzenia wystawy, ale także zobaczenia samego Fortu Luneta Warszawska, będącego najlepiej zachowanym fortem w Krakowie, który został odrestaurowany przez URBĘ.

Dzieła sztuki są prezentowane wokół fortu oraz wzdłuż ogrodzenia. Na miejscu można podziwiać dzieła wielu polskich, współczesnych artystów – malarzy, grafików, fotografów – w tym Julity Delbar, Edyty Dzierż, Sławomira Golonko, Marcina Painta, Joanny Świerczyńskiej, Meg Woźniak czy Moniki Wójtowicz.

Powrot do listy