14
Lut 2018

Kraków. Fort Luneta Warszawska pójdzie do remontu. A co z jego otoczeniem?

Inwestor dla Fort Luneta Warszawska znajdującego się przy al. 29 listopada, otrzymał pozwolenie na budowę w zakresie kompleksowej odnowy tego zabytku. Ponadto obiekt trafił na listę Miejskiego Programu Rewitalizacji Krakowa, co daje spore szanse w staraniach o środki unijne na jego renowację i zagospodarowanie. Fort zasłynął już jednak z głośnego protestu mieszkańców w sprawie jego otoczenia. Inwestor chciał tam stawiać bloki, tuż obok zabytku. Teraz podtrzymuje, że osiedle z budynkiem biurowym będzie oddzielać od fortu park. Jak duży? Tego jeszcze nie wiadomo.

Obok działającego tu od kilku lat family hostelu właściciel fortu zamierza zorganizować w Lunecie przestrzeń coworkingową między innymi dla architektów i grafików. Młodzi adepci będą pracować pod okiem fachowców z biura projektowego URBA ARCHITECTS, a gdy zdobędą potrzebne na rynku pracy doświadczenie, zdecydują o swoim dalszym zawodowym rozwoju. – Chcemy młodym ludziom dać szansę nauki tego przyszłościowego zawodu i zdobycia potrzebnego na rynku doświadczenia, które pozwoli im samodzielnie kreować ścieżkę kariery. Części z nich na pewno będziemy chcieli zaproponować możliwość dalszego rozwoju zawodowego w naszej firmie – mówi Piotr Knez z URBA ARCHITECTS.

Jednak by coworking mógł wystartować w Lunecie Warszawskiej, trzeba przystosować jej przestrzeń do takiej działalności. – Prace będą oczywiście prowadzone pod okiem konserwatora zabytków – mówi Joanna Węglarz z Fundacji Fort Luneta Warszawska, która już wcześniej zapraszała tu młodych twórców w ramach organizowanych przez siebie wystaw w marcu i czerwcu 2017 r. Warto przypomnieć, że jeszcze całkiem niedawno Luneta Warszawska była ruiną. Przez ostatnie 2 lata sporo się jednak zmieniło. Właściciel sfinansował między innymi odrestaurowanie ścian i wymianę podłóg, prace zabezpieczające dawną celę więzienną o zaostrzonym rygorze oraz częściowe odrestaurowanie muru szyjowego. Został też naprawiony dach i system odprowadzania wody. Dawną świetność odzyskała brama wjazdowa, wcześniej kompletnie zdewastowana. Okna budynku odrestaurowano albo wymieniono. Jednym ze skarbów wnętrza fortu jest także odrestaurowana winda, która pamięta czasy cesarza Franciszka Józefa. – Budynek jest stale ogrzewany, dzięki czemu ściany i strop ciągle się osuszają. Cały czas podejmujemy działania prowadzące do poprawienia izolacyjności, choć prace w tak dużym obiekcie, jakim jest Luneta Warszawska są trudne i wymagają wiele wysiłku oraz znacznych nakładów finansowych – tłumaczy Marcin Borowski z GRUPY URBA. Zgodnie z planami inwestora wokół Lunety ma powstać ogólnodostępny park i kompleks trzech budynków – dwóch mieszkalnych i biurowego. To jednak kwestia przyszłości – zapowiada inwestor.

Artykuł dostępny na stronie:
http://www.gazetakrakowska.pl/aktualnosci/a/krakow-fort-luneta-warszawska-pojdzie-do-remontu-a-co-z-jego-otoczeniem,12929716/

Powrot do listy