Kraków Stare Miasto to wyjątkowa inwestycja powstająca w samym sercu miasta, w jego najstarszej historycznej dzielnicy. To nietuzinkowe założenie swoją architekturą i klasą będzie korespondować z charakterem miejsca w jakim powstanie – XIX-wiecznym Fortem Luneta Warszawska i jego otoczeniem.

Zaprojektowany kompleks obejmuje dwa sześciokondygnacyjne budynki mieszkalne i jeden czterokondygnacyjny budynek biurowy wraz z jednopoziomowymi garażami podziemnymi:

  • 2 budynki mieszkalne oferujące łącznie 132 mieszkania oraz 6 lokali komercyjnych
  • 1 budynek biurowy.

Lokalizacja

Inwestycja zlokalizowana jest w ścisłym centrum miasta zaledwie 2 km od Rynku Głównego. Wystarczy 20 minutowy spacer, aby znaleźć się w sercu Krakowa. W zasięgu ręki są liczne sklepy, punkty usługowe, muzea, teatry, kawiarnie, restauracje, kluby, etc.

W bliskiej okolicy znajdują się największe uczelnie Krakowa: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki (w odległości 600 m), Uniwersytet Ekonomiczny (w odległości 1 km), Uniwersytet Jagielloński (w odległości 2 km), Akademia Górniczo-Hutnicza (2,4 km) a także Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki i Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna (1 km).

Miłośników kultury ucieszy również bliskie sąsiedztwo muzeów (między innymi Muzeum Armii Krajowej, Muzeum Narodowego, Muzeum XX Czartoryskich, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Archeologiczne czy też Muzeum Historii Fotografii) oraz licznych zabytków.

Bliskość Galerii Krakowskiej w odległości zaledwie 1,2 km od inwestycji i łatwy dostęp do większości linii autobusowych oraz tramwajowych gwarantuje wygodę i oszczędność czasu w codziennych zakupach.

Lokalizacja inwestycji łączy w sobie wszystkie dogodności jakie niesie ze sobą mieszkanie blisko centrum, pozostając jednocześnie w zaciszu zielonej okolicy o historycznym charakterze. Niewątpliwym atutem inwestycji będzie bliskie sąsiedztwo terenów rekreacyjnych. Wystarczy dosłownie kilka kroków by cieszyć się spacerem po Parku Kleparskim. W bliskim otoczeniu są również Park J. Kurka, Park Strzelecki oraz Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Otoczenie inwestycji – charakter i funkcja społeczna zrewitalizowanego fortu

Inwestycja Kraków Stare Miasto od samego początku planowana była jako ogólnodostępny park i kompleks budynków mieszkalnych plus biurowiec, wkomponowany w historyczne otoczenie fortu i z nim współgrający. By taki scenariusz mógł się spełnić inwestor priorytetowo traktuje fort i przywrócenie mu dawnej świetności. Według zamierzeń inwestora nowe obiekty mają stanowić formalne i funkcjonalne rozwinięcie zabytkowej estetyki fortu, wpisując się w ważny dla lokalnej społeczności charakter.

Jeszcze całkiem niedawno Fort Luneta Warszawska był faktyczną ruiną, której nie oszczędziła historia i dość przypadkowa, wyniszczająca eksploatacja. – Fort po I wojnie światowej utracił wszelkie funkcje bojowe i w latach 80-tych ubiegłego stulecia pełnił funkcje magazynowe. W drugiej połowie lat 90-tych zawalił się dach nad centralną częścią fortu, następowało stopniowe wypłukiwanie spoin ścian przez wodę, zawaliła się część krenelaża na kaponierach, przeciekały tarasy, zaś pozbawiona pielęgnacji zieleń na wałach zaczęła rozsadzać korony murów skarpowych – wyjaśnia dr Krzysztof Wielgus z Politechniki Krakowskiej, ekspert w dziedzinie fortyfikacji.

Przez ostatnie 2 lata sporo się jednak zmieniło.Za zgodą i poparciem Konserwatora zabytków obecny właściciel sfinansował między innymi odrestaurowanie ścian i wymianę podłóg oraz częściowe odrestaurowanie muru szyjowego. Został też naprawiony dach i system odprowadzania wody. Dawną świetność odzyskała brama wjazdowa, wcześniej kompletnie zdewastowana. Okna budynku odrestaurowano lub wymieniono. Budynek jest stale ogrzewany, dzięki czemu ściany i strop ciągle się osuszają. Prace w tak dużym obiekcie, jakim jest Luneta Warszawska są trudne i wymagają wiele wysiłku oraz znacznych nakładów finansowych. Obecnie w odrestaurowanej części fortu działa family hostel – nie lada gratka dla miłośników turystyki militarnej. Organizowane są tu również wystawy i warsztaty artystyczne.

Funkcje te zostaną utrzymane również po zakończeniu budowy kompleksu mieszkalno-biurowego, a fort wraz z przestrzenią wokół będzie służył lokalnej społeczności jako miejsce spotkań i siedziba planowanego Archi-Hubu – nowoczesnej przestrzeni coworkingowej dla młodych architektów, projektantów i grafików.