27
mar 2023

Tegoroczne Międzynarodowe Targi Architektury Krajobrazu i Ogrodnictwa przyniosły naszym architektom moc inspiracji i kilka ciekawych wniosków.

Jesteście ciekawi, jakie trendy w ogrodach, tarasach i balkonach będą panować w 2023 roku? Zostańcie z nami i poznajcie wrażenia naszego zespołu.

Warsaw Home Green Days – Edycja 2023

Wydarzenie odbyło się w warszawskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Ptak Warsaw Expo w dniach 23-25 marca. W targach wzięło udział wielu wystawców z Polski i zagranicy.

W ekspozycjach dominowały elementy wyposażenia ogrodów, tarasów i balkonów, a także zieleni w przestrzeniach miejskich. Pomimo, że nie wszyscy wystawcy pojawili się na wydarzeniu, targi dostarczyły moc pozytywnych emocji i ciekawych inspiracji.

Przyglądaliśmy się targom oczami naszego doświadczonego zespołu architektów krajobrazu, który pojechał na wydarzenie, aby poznać nowinki ze świata projektowania zieleni.

Oto czego dowiedzieliśmy się od nich na temat wydarzenia.

Trendy w ogrodach, tarasach i balkonach 2023

Wiodącym nurtem od kilku dobrych lat jest wykorzystywanie surowców wtórnych w nowych produktach, materiały z recyklingu i ogólnie wszystko, co powiązane z EKO. Branża stawia mocno na zielone, i to nie tylko w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale też z perspektywy troski o nasza planetę.

Silnym trendem będą kompaktowe rozwiązania do coraz to mniejszych powierzchni. Baseny zastąpią wygodne wanny z hydromasażem. Docenione zostaną małe sauny i prozdrowotny wpływ tężni solankowych na zdrowie człowieka i mikroklimat otoczenia.

Ciekawym kierunkiem jest pełna automatyzacja wielu czynności i dążenie do posiadania ogrodu lub tarasu bezobsługowego. Technologia wkracza nie tylko do naszych domów, lecz także do ich zewnętrznych stref, w których szukamy odpoczynku i ukojenia.

Rok 2023 zwiastuje też większą troskę o potrzeby mniejszych gości naszych ogrodów: owadów, ptaków i jeży, którym możemy świadomie zapewniać odpowiednie schronienie.

Ogród przedłużeniem domu

Szczególnie ciekawymi inspiracjami były wnętrza ogrodowe zaprojektowane tak, aby scalały dom z ogrodem – jakby były jednym organizmem. Powyższy sposób projektowania sprawia, że ogród staje się przedłużeniem salonu, a salon przedłużeniem ogrodu. Będziemy budować harmonię między wnętrzem naszego domu, a otaczającą go naturą.

Ciekawym przykładem takiego zabiegu może być pomieszczenie ze sporym przeszkleniem i dużą ilością zieleni, a na zewnątrz – fragment ogrodu przeznaczony pod kuchnię polową ze stołem jadalnianym i kanapami. W tego typu rozwiązaniach świetnie sprawdzają się pergole tarasowe z wieloma modułowymi funkcjami, które mieliśmy okazje obejrzeć podczas wydarzenia.

Podsumowanie targów – wzrost świadomości

Cieszymy się, że świadomość z zakresu planowania przestrzeni zielonych jest coraz większa. Szersze spojrzenie na obecność roślinności w naszych codziennych przestrzeniach, sprawia, że jest ona bardziej doceniana i pielęgnowana.

W jednym z artykułów pisaliśmy o realnym wpływie roślinność na zdrowie i komfort człowieka m.in. w miejscu pracy. Obejrzyj kulisy zielonego projektu biura URBA i poznaj korzyści obcowania człowieka z naturą.

Koniecznie obejrzyj fotorelację z targów!

Powrot do listy