Dlaczego warto na stałe wpisać ROŚLINNOŚĆ w przestrzeń biurową?
Dążenie do symbiozy architektury i natury to nie tylko kwestia wizerunku firmy. To przede wszystkim przyczynianie się do poprawy samopoczucia i zdrowia człowieka.
Przeprowadzone na przełomie 2018/2019 roku 12-tygodniowe badania* w 10 dużych firmach (m.in. w IKEA Retail i WSP Poland), potwierdzają istotny wpływ roślin na zadowolenie i komfort pracowników.
We wspomnianym badaniu wzięło udział 93 pracowników.
Analiza prowadzona była w okresie grzewczym, gdy stan powietrza osiągał zwiększony poziom zanieczyszczenia.
Wstawione do biur 34 moduły z zielenią z automatycznym systemem nawadniania, dały zaskakujące odpowiedzi respondentów:
– 94% pozytywnie oceniło poprawę estetyki biura;
– 86% odczuło korzystny wpływ roślin na komfort pracy m.in. z uwagi na poprawę akustyki i możliwość oddzielenia się od ciągów komunikacyjnych;
– 84% odczuło redukcję stresu i ogólną poprawę samopoczucia;
– 62% zadeklarowało wzrost efektywności;
– 52% ankietowanych zauważyło poprawę zdrowia.
Rozumiemy prozdrowotną relację ludzi z naturą, dlatego w naszym nowym biurze roślinność została wpisana w przestrzeń już na etapie projektowania obiektu.
Poznaj kulisy zielonego projektu biura URBA!
W roli głównej: jeszcze małe, urocze sadzonki; zespół architektek krajobrazu URBA i autor ogrodu wertykalnego – Szymon Romek.
Poprosiliśmy Szymona, aby opowiedział nam o swojej pasji do zieleni i przybliżył kulisy powstania projektu zielonej ściany.
„Od najmłodszych lat pasjonuje się zielenią. W domu rodzinnym prowadziłem nawet własny ogród. Od ukończenia studiów zajmuję się projektowaniem zieleni publicznej, jak i prywatnej oraz aranżowaniem zieleni we wnętrzach.
Projekt zielonej ściany powstał w ścisłym porozumieniu z Zarządem spółki URBA. Liczył się każdy centymetr. Zielona ściana – a tak naprawdę ogród wertykalny – stoi w głównym węźle komunikacyjnym biura. Założeniem było wprowadzenie jak największej liczby roślin po obu stronach konstrukcji i zastosowanie przeszkleń wpuszczających światło.
Ogród podzielony jest na 8 naprzemiennych sekcji. Cała konstrukcja ma 9 m długości i aż 3 m wysokości. Łącznie rośnie tu 480 roślin, a w zbiornikach z automatycznym nawadnianiem mieści się blisko 1500 litrów wody.
Zadaniem ogrodu jest rozgraniczenie wewnętrznego życia firmy od przestrzeni ogólnodostępnej. W części wewnętrznej tworzy przytulne wnętrze do wspólnego obiadu ze znajomymi z pracy, a w otwartej zapewnia Klientom komfortową i cichą atmosferę przy wyborze wymarzonego domu lub mieszkania”
Obejrzyj zdjęcia z początków powstawania projektu i razem z nami poczuj atmosferę budowania więzi z naturą.
Do zobaczenia w URBA!
Źródło badań: https://4naturesystem.com/pl/blog/bid-113-rosliny-biuro-komfort-pracy-wyniki-badan